Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Trener personalny - a komu to potrzebne?

2023-12-05
Trener personalny - a komu to potrzebne?

Zastanawiasz się, czy trener personalny to coś dla Ciebie? W tym wpisie opowiem, jak pracuję ze swoimi podopiecznymi, kto najbardziej może skorzystać na indywidualnych treningach oraz co i jak często robimy na naszych spotkaniach.

Kto to jest trener personalny?

Najprościej mówiąc - trener personalny to ktoś, kto pomoże Ci najpierw wyznaczyć, a potem osiągnąć Twoje cele. Zwróć uwagę, że bardzo ważna jest tutaj pierwsza część tego procesu, czyli wyznaczenie celów - zdarza się, że są one inne niż by się mogło wydawać. Cel, który słyszę najczęściej - i to w równej mierze u kobiet i u mężczyzn - to oczywiście „schudnąć”. Tymczasem u większości moich podopiecznych okazuje się, że wcale nie tego potrzebują! Moje zadanie jako trenera personalnego to ocenić, jak pracuje Twoje ciało - czy występują jakieś nieprawidłowości, jak funkcjonują układ mięśniowy i układ nerwowy. Na pierwszym miejscu zawsze musi znaleźć się zadbanie o te parametry. Nadrzędnym celem spotkań jest doprowadzenie do „zdrowego”, czyli zrównoważonego działania wszystkich układów - poprzez pracowanie nad techniką ruchu, filozofią ruchu i odpoczynku, a także potrzebami Twojego organizmu, jak właściwe odżywianie. Dopiero potem można zająć się tzw. „rzeźbą”.

Co daje trening indywidualny?

Po wyznaczeniu celów trener pomoże Ci je osiągnąć - tylko tyle i aż tyle. To proces, który w zależności od celu może potrwać od pół roku do nawet ponad dwóch lat. Na każdym spotkaniu trener pilnuje, czy właściwie wykonujesz ćwiczenia, koryguje ewentualne błędy, uczy Cię kontroli nad Twoim ciałem i aktywowania konkretnych grup mięśniowych. Częstotliwość spotkań zależy od tego, jak szybko chcesz osiągnąć swój cel i w jakiej kondycji jest Twój organizm - w niektórych przypadkach wystarczy spotkać się raz w tygodniu, inni podopieczni wolą częstsze treningi. W mojej praktyce najczęściej spotykam się z podopiecznymi dwa do trzech razy na tydzień, każde spotkanie to 60 minut ćwiczeń plus rozgrzewka. Na bieżąco śledzę postępy i potrzeby podopiecznych i od nich uzależniam, jakiego rodzaju trening wykonamy danego dnia: siłowy, obwodowy, funkcjonalny, mobility itd.

Jak pracuję ze swoimi podopiecznymi?

Trening personalny wymaga pełnego zaangażowania, dużego wysiłku i absolutnej szczerości… ze strony trenera :) Aby oddać Ci kontrolę nad własnym ciałem, muszę najpierw sama wiedzieć, na ile możesz sobie pozwolić. Dlatego prawie zawsze, niezależnie od historii aktywności podopiecznych, zaczynamy od podstaw. Wspólnie sprawdzamy granice Twoich możliwości, aby je stopniowo przesuwać.  W codziennych treningach to przesuwanie możliwości będzie Ci się nieraz wydawać ciężkie, ale gwarantuję, że progres zauważysz już po paru miesiącach.W początkowej fazie czasami nalegam na zaprzestanie innych aktywności - treningów w domu, samodzielnych wypadów na siłkę itd. Ćwicząc w pojedynkę, bez właściwego prowadzenia, można „wdrukować” sobie nieprawidłowe odruchy. Dopiero kiedy Twoja świadomość ciała wzrośnie, możesz bezpiecznie wrócić do ruchu. I taki właśnie jest mój ostateczny cel: przygotować Cię do drogi, którą dalej będziesz cieszyć się w pojedynkę. Trener personalny jest jak dyrektor Dumbledore: jego zadanie to nauczyć Cię używać swojej Mocy, dzięki której stawisz czoło całemu światu!


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel