Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kraina wiecznej młodości

2024-06-12
Kraina wiecznej młodości

STREFY NIEBIESKIE, ŻYCIE KRÓLEWSKIE

Gdzie jest kraina wiecznej młodości?


Czy wiecie, co to są niebieskie strefy? To wyjątkowe miejsca na świecie, gdzie ludność odznacza się niespotykaną długowiecznością i świetną kondycją zdrowotną. W dzisiejszym wpisie zabieram was w podróż do krainy wiecznej młodości!


NIEBIESKIE STREFY

W pierwszych latach XXIw amerykański naukowiec Dan Buettner przeprowadził dla magazynu National Geographic szeroko zakrojone badania nad czynnikami zwiększającymi szanse na długie i zdrowie życie. Tak narodził się fenomen „niebieskich stref” - miejsc na mapie świata, oryginalnie zaznaczonych przez badaczy niebieskim tuszem, w których stwierdzono największe populacje stulatków.

Na mapie świata istnieje pięć takich stref:

- Wyspa Ikaria w Grecji, której mieszkańcy mają jeden z najniższych wskaźników demencji i chorób serca

- Okinawa w Japonii, gdzie notuje się najwyższa liczbę stulatków

- Sardynia we Włoszech, gdzie mężczyźni żyją tak samo długo jak kobiety

- Nicoya na Kostaryce, odznaczająca się wyjątkowo silnymi więziami społecznymi

- Loma Linda w Kalifornii, specyficzna społeczność religijna, przestrzegająca bardzo określonych zasad życiowych


PIĘĆ SEKRETÓW DŁUGOWIECZNOŚCI

Przeanalizowanie zwyczajów panujących w niebieskich strefach pozwoliło naukowcom opracować pięć zasad, które sprzyjają dłuższemu życiu w zdrowiu. Tak się składa, że to także zasady, których trzymam się sama i do których namawiam swoich podopiecznych. Zwróćcie uwagę, że wszystkie poniższe zalecenia wystrzegają się ekstremalnych rozwiązań: nie ma tam mowy ani o głodówkach, ani o długotrwałym, wycieńczającym nadprogowym wysiłku. Ale jednocześnie zasada umiaru działa też w drugą stronę: ani w jedzeniu, ani w wysiłku fizycznym nie możemy sobie zbytnio „odpuścić”.


DIETA

Wszystkie „niebieskie strefy” odznaczają się dietą bogatą w warzywa, zdrowe tłuszcze, owoce morza, a przede wszystkim - ograniczone spożycie przetworzonej żywności. Na Okinawie praktykuje się zwyczaj „hara hachi bu”, co oznacza jedzenie do 80% pełności. W praktyce oznacza to tyle, żeby skończyć posiłek zanim osiągnie się poczucie błogiej sytości, a drogą do osiągnięcia tego stanu jest wolne spożywanie posiłków. Wówczas dajemy naszemu ciału i mózgowi czas na zarejstrowanie poczucia zaspokojenia głodu.


AKTYWNOŚĆ

Mieszkańcy wszystkich niebieskich stref uprawiają umiarkowaną aktywność, ale robią to codziennie. Regularność to podstawa w poprawie kondycji serca, wzmocnieniu mięśni oraz w poprawie kondycji psychicznej. Grecy i Włosi z racji górzystego terenu „z defaultu” regularnie uprawiają lekkie górskie trekkingi. Japończycy znani są z uprawiania tai chi, ale poza tym pracują na polach i poruszają się wszędzie na piechotę. Pozostali „niebieskostrefowcy” codziennie pracują na roli, pływają, oddają się zajęciom grupowym.


WSPÓLNOTA

Punktem wspólnym dla wszystkich stref są silne relacje z rodziną i społecznością: to niewielkie, ale bardzo silnie zżyte z sobą grupy. Potrzebę poczucia przynależności mamy w genach: człowiek od zarania dziejów był istotą stadną. Współczesne tendencje do rozluźniania relacji i zastępowania ich abstrakcyjnymi znajomościami w sieciach społecznościowych mają potwierdzony badaniami zły wpływ na kondycję psychiczną (częściowo tego tematu dotykałam we wpisie o Dopaminowym Społeczeństwie, tutaj).


MISJA

Tym, co pozwala niebieskostrefowcom dożyć stu i więcej lat, jest też poczucie, że życie ma sens i wartość. W Japonii nazywa się to filozofią „ikigai”: odnajdywaniem harmonii, spokoju i zadowolenia w codziennych czynnościach. Ja ten punkt rozszerzyłabym dodatkowo o życie w zgodzie z samym sobą: zaakceptowanie własnego ciała, jego ograniczeń i możliwości, oraz nauczenie się, że wszystko zaczyna się i kończy w naszych głowach.


RELAKS

Ostatnia zasada jest szczególnie ważna w dzisiejszych wariackich czasach: to potrzeba odpoczynku, spokoju i dania sobie czasu na regenerację. Wymagamy od siebie samych coraz więcej i więcej, a tymczasem stulatkowie uczą nas, że kluczem do długowieczności jest też włączenie pauzy, poleniuchowanie w łóżku, a czasem nawet - ogromna porcja lodów.


Ostatecznie, chyba nawet ważniejsza od długości życia jest jego jakość. Dlatego dbajcie o równowagę pomiędzy ciałem i duchem, żeby w wieku 99 lat wciąż mieć siłę i chęć na spacer w gronie znajomych!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel